Historia Miłosza - Blog

Kołobrzeg i Gąski

Podążamy dzisiaj szlakiem latarni morskich. Zaczynamy od położonego nieopodal nas Kołobrzegu. To trzecia latania w naszej kolekcji, która została wpisana do rejestru zabytków oraz udostępniona do zwiedzania turystom. Po pokonaniu schodów, docieram na szczyt zabytkowej latarni, z tej wysokości cieszyłam się widokami. Panorama 360 stopni oddaje w pełni niezwykły widok. Przestrzeń, morze, niebo, a na dole miasto i port morski tętniące życiem. Czułam się trochę jak obserwator, jakbym podglądała to wszystko co się dzieje wokół. Nikt nie zwracał na mnie szczególnej uwagi. W ciszy pokonuję schody w dół. Widząc na dole gwarne miasto i coraz większy tłum napierający na plażę (a przecież nie ma jeszcze sezonu) w pośpiechu i bez żalu opuszczamy Kołobrzeg i udajemy się w znacznie bardziej ustronne miejsce.

Mniej niż pół godziny zajmuje nam podróż z Kołobrzegu do Gąsek. Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną jest tutaj latarnia morska. Ta leżąca na uboczu, niemal odludziu latarnia mierzy 50,2 metry wysokości i jest drugą co do wielkości latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o średnicy 11,3 m. Na szczyt prowadzą kręte schody, a widok z tarasu zapiera dech w piersiach.  Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na morze, dostrzec można stąd Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście.

Latanie morskie od stuleci informują żeglarzy o zbliżającym się lądzie i przestrzegają przed niebezpieczeństwami. Ale prócz funkcji praktycznej, stanowią także atrakcję samą w sobie. Podążając szlakiem morskich latarni, w naszym zestawieniu znalazło się w sumie cztery, w tym trzy udostępnione jako platformy widokowe. Nad polską częścią  Bałtyku jest ich piętnaście. Wszystkie zachwycają wyglądem oraz otoczeniem w jakim się znajdują.

Czas na chwilę odpoczynku. Idziemy na plażę. Gąski to urokliwe miejsce, które znajduje się w całości na obszarze chronionym przez Koszaliński Pas Nadmorski. Piękny krajobraz niewątpliwie wzbogaca latarnia morska, która uznawana jest za miejsce graniczne Zatoki Pomorskiej. W Gąskach można pozwolić sobie na chwilę relaksu w ciszy i spokoju. Zachęca do tego bardzo niewielka ilość ludzi na plaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *